דיני עבודה מה הם כוללים

העבודה הינה חלק בלתי נפרד מחייו של אדם. מקום העבודה משמש עבור כל אחד מאיתנו כמקור פרנסה, הגשמה עצמית ועשייה. בכל חברה מתוקנת נחקקים חוקים אשר מטרתם הכללית היא הגנה על זכויותיו של האזרח. דיני עבודה נחקקו מתוך הצורך להגן על  העובד ולהסדיר כללים ברורים בתוך יחסי הכוחות שבין עובד למעביד. מאחר ויחסי הכוחות אינם נתמכים בבסיס שוויוני, ישנו החשש להיווצרות יחס מנצל או עבודה תחת תנאים מחפירים ומשפילים. דיני העבודה מתבססים על רעיון כבוד האדם וזכויותיו.

דיני עבודה – מסלולים שונים

דיני עבודה נפרשים על פני תחומים רבים, ביניהם נמנים יחסי עובד מעביד, יחסיהם של ארגון עובדים ומעבידיהם ועוד. כאשר זכויותיו של עובד אינם ממוצים או מתממשים כפי שנהוג על פי חוק, בית הדין לעבודה הוא המקום לתת בו את הדין. ההגנה על זכויות העובד מתבטאת בשני אופנים:

  • המסלול הישיר– אלו הם אותם חוקים אשר נחקקו על ידי המחוקק וקובעים את החובות והזכויות של העובד והמעביד. אותם חוקים נקבעו ללא כל קשר עם חוזה העבודה בין העובד למעסיקו, הם נקבעו על ידי המדינה והיא כופה אותם על שני הצדדים. חוקים אלו נקראים חוקי מגן כאשר מטרתם העיקרית היא יצירת איזון קבוע וסטנדרטי בין זכויותיו של העובד לבין זכויות המעסיק.
  • המסלול העקיף – מסלול זה קובע את מגוון האמצעים אשר יש בידיו של העובד על מנת להגן על זכויותיו. תחת אמצעים אלו נכללים הסכמים קיבוציים, זכות התאגדות וזכות השביתה. במסלול זה, על פי רוב, זכויות העובדים גבוהות יותר מן המסלול הישיר ולעיתים ישנן אף זכויות שאינן קיימות במסלול חוקי המגן.

סוגים של חוקי מגן         

חוקי מגן, כאמור, אלו הם חוקים אשר נכפו על ידי המחוקק ואינם מאפשרים הצבת תנאי או ויתור של אחד מהצדדים, קרי העובד או המעביד. להלן מספר חוקי מגן שכיחים ומוכרים:

  • חופשה שנתית – כל עובד זכאי על פי חוק לחופשה שנתית החל מיומו הראשון לעבודתו. ימי החופשה נקבעים על פי ותק העובד במקום העבודה והיקף המשרה. בכל שנה הזכאות לימי חופשה הולכת וגדלה.
  • הוצאות נסיעה – החזרי נסיעה הינם חלק מחובתו של המעסיק, כל עוד מגורי העובד מרוחקים ממקום העבודה כשלוש תחנות אוטובוס. המעסיק ישלם לעובד את הסכום המלא בעבור כרטיס חופשי חודשי או עבור תעריף נסיעה יומי.
  • דמי הבראה – כל עובד אשר השלים שנת עבודה במקום עבודתו, זכאי לדמי הבראה. ייעודם של דמי ההבראה הינם סיוע לעובד לממן עבורו את החופשה השנתית לה הוא זכאי על פי חוק. זאת על פי שבפועל, העובד אינו חייב להשתמש בתקציב זה.
  • חופשת מחלה – כאשר עובד נעדר מעבודתו בשל מחלה או בשל מחלה של אחד מבני משפחתו, הוא זכאי לתשלום עבור תקופה זו. עובד זכאי לקבל תשלום עד יום וחצי לכל חודש עבודה, כאשר ניתן לצבור עד 90 ימי מחלה בשנה על פי חוק.
  • הלנת שכר – חוק זה מבטיח לעובד קבלת שכר בעבור חודש עבודה בזמן המיועד לכך. על המעביד לשלם את השכר עד תשעה ימים לאחר חודש העבודה. מעבידים אשר אינם עומדים בחוק זה, נדרשים לפצות את העובד. סוג פיצוי זה נחקק תחת כותרת ההרתעה.

בכל הפרה של דיני עבודה שצוינו מעלה מומלץ להתייעץ עם עורך דין דיני עבודה כדי לקבל מידע בנושא, כיצד להתנהל נכון.

המאמר אינו משמש כתחליף לעורך דין, או כל יעוץ משפטי אחר! – לייעוץ מקצועי פנו : עורך דין ברק רון – עורך דין דיני עבודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *