תאונות דרכים במסגרת עבודת שליחים

בימינו עבודות השליחים נעשתה עבודה נפוצה בישראל, במיוחד בקרב בני נוער המחפשים עבודה עם הכנסה גבוה, בעיקר מטיפים.
הצורך האנושי והטבעי של אנשים היושבים בביתם, לקבל את הכל עד לפתח הבית נעשה שכיח, דבר שהגדיל את התופעה של דרישה גדולה לשליחים, הביקוש הרבה למשלוחים גרם לדרישה הגבוהה לעובדים בתחום.

עבודת השליח דורשת ריכוז מירבי על הכביש, מכיוון שמרבית המשלוחים בעיקר משלוחי מזון נעשים באמצעות אופנועים וקטנועים, רכבים דו גלגליים, שהסכנה עליהם גדולה מאוד ובמידה והם אינם עירנים הסכנה רק הולכת וגוברת.
הדרישה להגעה מהיר מצד הלקוח, דירבנה את המעסיקים להורות לשליחים להגיע מהר גם.
השליחים, במיוחד בתחומי המזון, למשל הפיצריות, רוצים להגיע לכמה שיותר לקוחות בכמה שפחות זמן מכיוון שנהוג להשאיר לשליח שהגיע תוך זמן סביר, טיפ נחמד הנע בין 5 – 20 שקלים, תלוי בהזמנה.
הדבר גורם לשליחים, אשר עובדים שעות רבות במהלך משמרת אחת (לעיתים 12 שעות) ליסוע במהירות רבה ומופרזת, בצורה פראית ולא זהירה ובכך כאמור, מגדילים את הסיכוי למעורבות ישירה בתאונת דרכים.

הפגיעות בתאונות דרכים של רוכבי קטנועים (במקרה זה השליחים) יכולות להיות חמורות מאוד, בשונה מתאונות בין שתי מכוניות, כאשר קטנוע מעורב בתאונה עם רכב, הרוכב פגיע הרבה יותר לחבלות ברמה קשה מאוד שאותן יספוג כנראה מפגיעה ישירה באספלט.
כתוצאה מכך, רוב תאונות האופנוע מסתיימות בשברים במקומות שונים בגוף, חבלות קשות של שטפי דף ומכות יבשות בדרגה גבוהה בגפיים, במקרים חמורים אף יותר, רוכבי אופנועים שוברים את המפרקת ומוצאים את מותם במקום.

 

עמותות הנלחמות בתאונות דרכים לדוגמא "אור ירוק", מעודדות את רוכבי הקטנועים בכלל ואת השליחים בפרט, להמנע מנסיעה לא אחראית ומסוכנת, בכך להמנע ממצבים מסוכנים של תאונות דרכים ולהקטין את הקטל על הכבישים.
המלצות נוספות מפי הרשות המרכזית לבטיחות בדרכים בפרסומים אין ספור, לחבוש קסדה מלאה ולא קסדה חצי כדי להגין על הראש בצורה מקסימלית, בנוסף הפרסומים מתריעים בפני רוכבי הדו-גלגלי להמנע מלהכנס לצמתים כאשר הרמזור עדיין אדום.

כתוצאה מפעילות המנע בתחום תאונות הדרכים במסגרת עבודת השליחים, קטן מספר התאונות ב כ – 11%, עם זאת מספר התאונות הנרשמות במשטרת ישראל מידי יום עדיין גדול, וחשוב להמשיך ולעודד את הנהגים להיות כמה שיותר זהירים כדי לצמצם את התופעה למספר אפסי וזניח.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *